niedziela, 10 grudnia 2017

MIKOŁAJKOWY DYNGS DO KSIĄŻKI


Zrobiłem taki "dyngs" (nie wiem jak go nazwać) wykonany z drewna czereśni nakładany na kciuk, który umożliwia wygodne czytanie książki jedną ręką.


Zdaje sobie sprawę że nie wszystkim książkoholikom przypadnie do gustu taki gadżet i mogą uznać go za zbędny, ale tak to już jest z takimi "dyngsami".

wtorek, 5 grudnia 2017

PILŚNIORYT


Po kilkumiesięcznej przerwie czas odświeżyć trochę bloga. 
Chciałbym podzielić się wrażeniami i efektem eksperymentu graficznego z nowym podłożem. Płyta pilśniowa średniej gęstości znana również jako MDF (Medium density fibre-board). Płyta taka jest wykonana z sklejonych żywicą syntetyczną i sprasowanych włókien drzewnych. Do niewątpliwych zalet należy jej niska cena oraz brak kierunku włókien jak w litej desce. Pilśnia jeżeli nie jest uszkodzona, nie wymaga również specjalnych przygotowań podłoża przed przystąpieniem do rycia. Bardzo dobrze się na niej szkicuje. Niestety posiada też sporo wad. Żywiczne spoiwo którym zlepione są włókna bardzo szybko tępi narzędzia które gdy tylko stracą ostrość zaczynają strzępić krawędzie cięcia. Trzeba bardzo uważać aby wszystkie nacięcia były dokładne ponieważ podczas cięcia zbierany materiał lubi pociągnąć za sobą materiał który ma pozostać. Ogólnie struktura pilśni jest dużo słabsza niż w drewnie i linoleum. Pilśnia pomimo braku wodoodporności bardzo dobrze przyjmuje i oddaje farbę. 

Na zdjęciu widać efekt pracy w płycie formatu A4 i grubości 8mm. Grubość taka spokojnie wystarczy na obustronne wykorzystanie. Tym razem pracowałem nad grafiką autorstwa Lorenzo Homara (1913-2004) portorykańskiego grafika.